Wednesday, January 16, 2013

The Goodness of Aunt Jemima

Over the weekend we ran out of pancake mix.  Not a big deal, you say, just go buy some more.  That sounds like a simple and obvious solution, except it's not that easy.  It never is.  Our favorite pancake mix is Aunt Jemima Whole Wheat Blend.  We have tried other whole wheat pancake mixes, but none even come close to Aunt Jemima.  Maybe because it's not a real whole wheat mix and it actually tastes good, I'm not sure, but it's just what we like.  Unfortunately since we have moved Charlie and I have been to just about every grocery store within a 25 mile radius of our house and nobody carries it.

I've looked it up on Amazon, but they were charging around $6 a box with another $2 per box for shipping, and I cannot consciously pay $8 for something that I know I can buy in a store for under $3.  I understand the stuff is heavy and would be expensive to ship, but I'm still not paying that much.  I brought a couple boxes back when I took the kids to Dallas in September and my sweet mother-in-law gave us three boxes at Thanksgiving but they didn't last too long.  You see, we are not the occasional pancake eaters.  We eat them almost every weekend and sometimes on Saturdays and Sundays.  The kids love them, and it is the one meal that we all eat together and everybody is generally in a good mood.  We just can't change that up.

Fortunately we will be out of town this weekend and Charlie is going to Dallas next weekend for a wedding so we don't have to be without for too long.  But it's still kind of annoying to have to stuff your suitcase full of pancake mix every time you travel.  So, I tried Amazon again.  Still roughly $8 a box.  Then, at the bottom of the page under the paid links I saw something for www.buybythecase.net.  Hmm, I was willing to buy a case if it would save us some money.

So I checked it out and the breakfast gods were on my side.  Not only were they doing free shipping for the month of January, but the mix was also on sale.  I was able to buy a case of our favorite pancake mix for around $40.  Enough mix to (hopefully) last us about a year.  At least six months.

I know pancake mix, what's all the fuss?  Really there isn't a fuss, but it was the last thing that we were really bummed about that we haven't been able to find here.  If only it was that easy to order up our friends and have them shipped to us.  Now, although we're still trying to find our place here and have it feel like home, at least our family weekend breakfasts are no longer in jeopardy.

No comments:

Post a Comment